Adam Przechrzta: Adept

19. 01. 2024 - Doba čtení: 3 minut

Tuhle knížku, vlastně audioknížku, jsem vybíral podle obalu. Zaujal mě ten týpek oblečený ve steampunkovém stylu.

Oficiální text říká:

Začátek dvacátého století, Varšava.
Uprostřed města se objevila enkláva a její rozrůstání může zastavit jen zeď protkaná stříbrnými pruty. Nikdo neví, kde se tu vzala, ani proč se uvnitř mění rozložení ulic a podoba domů. Identické oblasti se nacházejí také v Moskvě a Petrohradu. Do oblasti se vydávají jen carské patroly a alchymisté při hledání ingrediencí pro své experimentální léky.

Knihu poslouchám obvykle cestou do práce a z práce, tedy denně asi 2x 20 minut. Mám aspoň čas se „zaposlouchat“. Filip Jančík (namlouval např. Codyho v seriálu Krok za krokem nebo ve filmu Le Mans ’66 Carolla Shelbyho, kterého hrál Matt Damon), který knihu namluvil, dokáže dobře měnit hlas – a popere se i s těmi ženskými. 🙂

A teď zpátky ke knize. Autor vypráví alternativní historii z období těsně před první světovou válkou. Součástí světa jsou alchimisté a výskyt magie není úplně nenormální. Do toho všeho se ve Varšavě, Moskvě a Petrohradu objevily enklávy – místa s… démony.

Adam Przechrzta: Adept (Martinus.cz)
Adam Przechrzta: Adept (Martinus.cz)

Sledujeme vzestup Olafa Rudnického, zatím nijak významného alchymisty a lékárníka, který bude dělat jak vrásky, tak radost Rusům. Druhou dějovou linku (dost propojenou) pak tvoří ruský důstojník Samarin. Děj ale celkem frčí, pár hluchých míst v knížce je, ale není to nic, co se nedá přežít. Osobně jsem se vždycky těšil do auta na další pokračování, na další kapitolu.

Zajímavým prvkem v knize jsou jména a tituly, především ruských postav. Pro mě zde byla nová slova, např. otčestvo, spagyrická medicína, kalcinace, gospodin atp. Z tohoto pohledu je to pro mě rozhodně rozšíření obzorů a přínos.

No a po posledních řádcích knihy (minutách)? Ano, chcete se hned pustit do druhého dílu!