Adam Przechrzta: Místodržící

23. 01. 2024 - Doba čtení: 7 minut

Místodržící je druhý díl trilogie Materia Prima. Prostřední díl – a ty často bývají slabší. U filmů to tak určitě je.

Oficiální text říká:

Varšava pod německou okupací, pokračuje první světová válka.
Němci ustoupili, ale na obranu toho Polákům nechali hodně. Rusové vědí, že je město klíčem k ovládnutí Evropy – potíž ale je, že je také plné odhodlaných, pořádně naštvaných a ozbrojených lidí, připravených za nově získanou vlast položit život. Ale tento střet nerozhodnou jen pušky a bajonety. Do hry vstoupí i magické formule a slova moci. Obě strany mají lidi, kteří jednou mávnou a vojáci padají k zemi jako zralé hrušky.

Ne, nestihl jsem tuhle audioknihu přeposlouchat za tři dny (cesty do práce a z práce). Ale píši tenhle text hned po posledních minutách knihy.

Olafův vliv a moc i ve druhém dílu stále roste. Nejprve mu ale klidný život ve Varšavě komplikují Němci, pak theokataratos (Bohem prokletí) a nakonec zase Rusové. Jak jsem ve druhé větě nadhodil, druhý díl se mi zdál slabší, protože (audio) kniha se zaobírá především první světovou válkou (v jejím trochu alternativním pojetí) a na dění v enklávách a boje s démony nezbývá moc času. A já mám prostě ty boje rád. Ano, slova moci už používá kde kdo a je jich spousta, ale přeci jen to napětí a tajemno enklávy (kromě jedné výpravy tedy) to nenahradí.

Adam Przechrzta: Místodržící (Martinus.cz)

Autor postupně dokresluje charaktery hlavních postav a některé postupně vzhledem k prožitým situacím drobně mění. Prostor dostává především Olaf, Samarin a jeho žena. Kvůli tomu je pak obzvlášť střední část vláčnější a spádu děje to moc nepomáhá.

Aby to nevypadalo zase tak zle: Místodržící rozhodně není špatná kniha, pokračuje v té zajímavé a alternativní lince první světové války – jen dle mého názoru nepřekračuje stín prvního dílu. A co výsledek a moje doporučení?

Adam Przechrzta: Místodržící

spád děje 70 %
autorův styl 84 %
přínos zamyšlení, ponaučení 68 %
závěr knihy 68 %
doporučuji ostatním k přečtení 80 %
celkové hodnocení 74 %
Shrnutí:
No jo, po dvou dílech už přeci chcete vědět, jak to dopadne! Takže hurá (s mírnou skepsí) na třetí díl.

 

Koupit knihu, e-book nebo audioknihu:

Adam Przechrzta: Místodržící