Adam Przechrzta: Stín

21. 03. 2024 - Doba čtení: 7 minut

Adam Przechrzta: Stín

Stín je třetí a poslední díl trilogie Materia Prima. A na začátek musím říct, že kvalita se opět zvýšila a rozhodně minimálně dorovnala první díl.

Oficiální text říká:

Varšavská republika se snaží udržet neutralitu, balancuje mezi dvěma silami – Němci a Rusy –, ale mladý stát má čím dál více potíží. V enklávách se objevují přímí vyslanci Šeptajících, a slovo moci, které Polákům dalo vítězství, je už známo všem stranám konfliktu. Samarin a Rudnicki jsou vtaženi do víru politických a společenských intrik, jenomže to není ani jediné, ani největší nebezpečí.

Konečně! Konečně se vrací ta magie a velké souboje!

Olafův se stává významnou osobností nejen v nově vzniklé varšavské republice. Jeho lékárenský byznys se rozrůstá, a tak se Rudnického starosti přesouvají jinam - ke vztahům s theokataratos a k boji s Německem a Ruskem. Jenže každá z těch armád má dvacetkrát více vojáků. A to není dobrá vyhlídka na vliv a moc i ve druhém dílu stále roste. Tak nezbývá bránit svůj rodný kraj - doslova.

Ne, po druhém nudnějším díle je ten třetí nabitý akcí. Byla to pro mě obrovská vzpruha.

Adam Przechrzta: Stín (Martinus.cz)

Závěr knihy přesně vystihuje Olafovo plánování a vrcholně dokončuje celou trilogii, která se opravdu uzavírá až na posledních stránkách. Jen občas nevíte, kdo se ho dožije.

A nestačila Vám trilogie Materia Prima? Tak Adam Przechrzta napsal pokračování - sérii Materia Secunda (zatím teda není přeložena do češtiny).

PS: Psát nějaké hodnocení třetího dílu trilogie je naprd. Někomu, kdo žádný díl nečetl, to nic neřekne. A tomu, kdo předchozí dva díly četl, zase nemůžu moc vyzradit.

Adam Przechrzta: Stín

spád děje 78 %
autorův styl 84 %
přínos zamyšlení, ponaučení 75 %
závěr knihy 81 %
doporučuji ostatním k přečtení 87 %
celkové hodnocení 81 %
Shrnutí:
Ano, na ten závěr trilogie čekáte až do poslední minuty, do poslední stránky. A tak to má být.

 

Koupit knihu, e-book nebo audioknihu:

Adam Przechrzta: Stín