Cover Image

Hugh Howey: Turnus

12. 03. 2018 - Doba čtení: 3 minut

Abych netrhal niť, přidávám svůj pohled na druhý díl trilogie Silo – a to hned (skoro) po recenzi prvního dílu.

Když jsem Turnus dočetl, říkal jsem si, že to byla vlastně nuda, protože děj se nikam neposunul. Ten nedoběhne (chronologicky) ani do konce prvního dílu. Zjednodušeně – celý druhý díl děj nikam neposouvá, jen doplňuje informace z pozadí a z doby před silem.

Turnus (Martinus.cz)

Turnus (Martinus.cz)

Oficiální text říká: „Mladý kongresman Donald Keene pracuje na tajném projektu – má to být jen mezní eventualita: do země zapuštěné obří obytné válce připomínající sila jsou přeci pouhou pojistkou pro případ nepředstavitelné katastrofy. Ta ale jistě není na obzoru. O tu nikdo nestojí. Tu by si nikdo nepřál. O mnoho let později probudí v Silu 1 hibernovaného člověka. Oproti všem předpokladům si začíná rozpomínat na minulost – na příběh, který děsivě vypovídá o posedlosti mocí a neúnavném nasazení, s jakým jsou lidé ochotni zničit svět, jak jej známe. V Silu 18 se rodí nepokoje. A Silo 17 se odmlčelo…“

V době čtení mi to přišlo celkem nuda. Technicky jako dobré, spousta doplňujících informací – jak se stavěla sila, proč vlastně se stavěla, kdo se koho bál, (proč jsou vlastně lidé v silu atp.), ale jinak nic.

Teprve po dočtení třetího dílu jsem Turnus docenil. Byla to důležitá spojka mezi minulostí a budoucností, bez které by to celé nedávalo smysl. Lépe se tak dalo pochopit chování a motivace některých hlavních postav (Donald + jeho sestra) a to jak ve druhém tak ve třetím dílu.

Celkově tedy přečtení druhé dílu trilogie dává rozhodně smysl, i když ten wow efekt už je menší.

[wp-review]

[views][ratings]