Cover Image

Stephen King: Nespavost

25. 12. 2016 - Doba čtení: 4 minut

Protože Jiskru v popelu už jsem dočetl koncem října a doposud mi její recenze nějak nejde sepsat, přeskočil jsem ji a dnes budu psát o knize Nespavost. Překvapivě… od Stephena Kinga.

Knihu jsem četl na můj vkus poměrně dlouho, protože hlavní hrdina Ralf Roberts měl z počátku takové, pro mě, nudné problémy – nespavost a tak. Když jsem o tom celém rozložení děje přemýšlel, napadlo mě, že k vysvětlení bude nejlepší malá tabulka.

obyčejný čtenář fanoušek Stephena Kinga
první polovina normálka, v pohodě nuda
střed drsňárna rozjíždí se to
závěr dost haluz jako jo, to je King
úplný závěr jasně, dovysvětlení Rubikova kostka složena
Nespavost

Nespavost (Martinus.cz)

Kniha se také zamýšlí na smrtí, nad tím, kdy každý zemře a proč tomu tak je. Hlavně nad rovnováhou toho, jak moc to můžeme ovlivnit. Jíme zdravě, sportujeme, ale pak nás ve čtyřiceti přejede auto. A nebyl by to King, aby to všechno nedokázal pojmout po svém.

Pro mě, jako fanouška Kingovy Temné věže, bylo také dost zajímavé číst v téhle knize všechny ty náznaky a odkazy na onu sérii. V jednu chvíli de facto autor prozradí, jak Temná věž dopadne. A to deset let předtím než ji dopsal. Jeden příklad za všechny:

Za obrázek, který stihl nakreslit ještě před tím, než v sále zhasla světla, by se nemusel stydět ani student prvního ročníku umělecké školy. Uprostřed se tyčila k modrému nebi s buclatými bílými obláčky tmavá věž postavená z černých kamenů. Obklopovalo ji pole sytě rudých růží. Kousek stranou stál nějaký muž ve vyšisovaných modrých džínsách. Kolem pasu měl dva nábojové pásy a u boků dvě pouzdra na pistole. Úplně na vrcholku té věže stál muž v červeném plášti a díval se na pistolníka dole s výrazem, v němž se mísila nenávist se strachem.

…tohle. V Nespavosti. Deset let před tím, než to napsal v Temné věži.

Takže shrnutí? Pro standardní čtenáře – kousek od konce knížky si tu haluz neberte tak vážně a celé se Vám to bude líbit. Pro Kingovi čtenáře – přetrpte začátek, pak už je to OK a budete mít další povinný zářez v Kingově knihovničce.

[wp-review]

[views][ratings]