Proč používám ZenPhoto20?

11. 05. 2015 - Doba čtení: 4 minut

Dlouhou dobu, asi rok, jsem vybíral způsob, jak na blogu – spíš obecně na internetu, prezentovat fotky. Ještě dodám, že výběr jsem prováděl asi před osmi lety…

Měl jsem myslím celkem skromné nároky:

  • mít fotky „u sebe“ na serveru,
  • komentáře k fotografiím,
  • hodnocení fotografií,
  • zobrazování GPS souřadnic na mapě,
  • využít stávající WordPress (galerie jako plugin).

Žádný tehdejší plugin neuměl všechno. A většinou to bylo složité a přes ucho se drbající řešení, které bohužel jeden z prostředních tří požadavků neumělo.

Smířil jsem se tedy s tím, že poslední požadavek nebude naplněn. A po chvíli hledání jsem nalezl Zenphoto. Galerie uměla/umí všechno: komentáře, hodnocení fotek, GPS, může fungovat i jako blog, měnit vzhled… A jako pasivní uživatel jsem si ji fakt užíval. Aktualizace vycházely celkem pravidelně, další funkce pomaloučku přibývaly. Také jsem se rozhodl pomoci s českým překladem.

Ale… komplikace nastala při řešení problémů. Přišel jsem na nějaký problém (např. chybné zarovnání náhledů při delším popisku) a řešením bylo předělat vše na straně uživatele (řešení: používej kratší popisky nebo tenhle kód vlož do šablony vzhledu – sorry, ale při další aktualizaci to budeš muset udělat znovu). Jo a občas se stalo, že pak už nikdo z vývojářů nereagoval (sbillard byl tou dobou už z týmu pryč). WTF!

Zrovna v té zatraceně těžké době jsem položil další dotaz na funkci: chtěl bych sdílet oblíbené fotografie. Odpověď vývojáře: nejde to. Aaaaaaaaa…. Pak ale na můj dotaz zareagoval sbilard (v tu chvíli už asi expřispěvovatel do Zenphota).

Věděl jsem o sbillardovi, že se trhnul a vytvořil fork s názvem ZenPhoto20. Někde jsem četl článek o jeho důvodech odchodu (nyní článek nemůžu najít). V podstatě to byly podobné důvody, které mě na podpoře k Zenphoto štvaly – budeme si sami řídit směr galerie a na podněty uživatelů z vysoka dlabeme.

Přešel jsem tedy na Zenphoto20. Nebylo to lehké rozhodnutí, protože to byl velmi mladý projekt a přecházel jsem s 10000 fotkami… Změna nazpět by byla náročná. S odstupem času to vidím jako to nejlepší, co jsem mohl pro fotky udělat. A proto jsem také aktualizoval češtinu směrem k ZenPhoto20…

Vývoj ZenPhoto20 jede kupředu, komunita se zvětšuje, problémy se ŘEŠÍ!!! Zkušenost z poslední doby: GPS souřadnice na mapě se zobrazovaly pouze jako celá čísla. Řešení: opraveno za tři dny. Takhle si představuji podporu.

Takže, jestli se rozhodujete mezi ZenPhoto a ZenPhoto20, doporučuji určitě onen mladší fork.

Prostě – když dva dělají totéž, nemusí být výsledek stejný.

A jak vlastně vypadá, si můžeš prohlédnout na https://martinkroul.cz/bloguje/galerie/. Není tam moc fotek, a není moc aktuální, protože mým hlavním projektem je GALERIE Online.

[views][ratings]