Cover Image

Stephen King: Osvícení

21. 03. 2017 - Doba čtení: 3 minut

Jestli si chcete přečíst pravou kingovskou knížku se stupňujícím se pocitem hutné atmosféry, je Osvícení povinnou četbou.

Hlavním tahákem této knížky je právě to napětí. Hezky pomalu roste, čtenář asi tak nějak tuší, jak to dopadne, ale ne vždy se se svým očekáváním vývoje trefí. Podobné stupňování jsem u Stephena Kinga četl jen v Pavučině snů. Od té doby dlouho nic.

Osvícení (Martinus.cz)

Osvícení (Martinus.cz)

K ději: kniha z roku 1977 vypráví o rodině, která se přestěhuje na zimu do hotelu Overlook – hlava rodiny, otec Jack Torrence, zde má dělat správce. A jako obvykle, všechno to nebude tak jednoduché.

Dalším znakem Kingových knih je trocha nadpřirozena. Tu najdeme snad v každé knížce (hmm… možná ne v Panu Mercedesovi). V Osvícení je to Danny (nejen on) a jeho telepatické a jasnovidecké schopnosti. S nimi má jeho rodina v Overlooku aspoň malou šanci…

Fanoušci Kingových knih si jako vždy všimnou dalších „náhodných“ shod. Například v Overlooku vede z haly do prvního patra devatenáct schodů. Pro neznalé – Stephen King je na číslo 19 vysazený – např. 19. června 1999 ho srazila dodávka, v Temné věži je tahle číslice také základ.

Takže shrnutí: Nejdrsnější knížka, kterou jsem od Kinga četl. Příjemný, stupňující se horor a proto si všichni dávejte pozor na zvířata z živých plotů, hasičáky a roquové pálky.

[wp-review]

[views][ratings]