Proč a jak jsem opustil Google a čím jsem ho nahradil

2. 10. 2018 - Doba čtení: 8 minut

Čtete podmínky, za kterých užíváte nějaký software atp.? Já moc ne. U Googlu jsem to udělal. Dejte si taky tu práci. Hlavně část Váš obsah v našich službách.

Google - smluvní podmínky

Google – část podmínek Váš obsah v našich službách

Já jsem si řekl, že bych uvítal větší míru soukromí. Velkým nakopnutím pro mě bylo video na TEDu s Glennem Greenwaldem, kterého jako prvního novináře kontaktoval Edward Snowden. To video je fakt povinné.

Máte v Google Disku fotky z dovolené? Až Vám napíše známý z USA, že je tam někde Google použil u svého článku, tak se nedivte. Nejde jen o fotky, ale třeba i o polohu (používáte Waze od Googlu?), nákupy, maily (ano, aplikace to mohou dělat a dělají to).

Jen pro doplnění, dalším slabým článkem je pak Váš poskytovatel internetu, který může (a občas to i dělá) sledovat, co na internetu děláte.

A přes www.privacytools.io jsem se dostal k pojmům jako Five Eyes. A důsledek širší než jen prosté opuštění Googlu?

 

Používám VPN

Mullvad

Nejdřív jsem na PC používal Windscribe, kde mám 50 GB měsíčně zadarmo. Pak jsem si dal chvíli čas a projel tabulku na thatoneprivacysite.net. Od té doby používám Mullvad. Švédové, kterým můžete zaplatit třeba i tak, že pošlete peníze v obálce poštou.

Jo a nezapomeňte i na Váš mobil, lze ho zabezpečit stejně.

 

Používám NextCloud místo Google Disku, G-kontaktů a G-kalendáře

Nextcloud

Místo Google Disku. Bylo to super – mít jako skaut neomezený prostor. Ale smluvní podmínky nejsou nic moc – viz výše. NextCloud na vlastní doméně mi poskytuje to samé a s mnohem větším soukromím. Kontakty a kalendář funguje taktéž excelentně.

Nextcloudem také nahradíte GDocs, Google Keep a mnoho dalšího.

 

Používám Vivaldi místo Chrome

VivaldiPo poslední kauze se vůbec divím, že Chrome je ještě někdo ochoten používat. Dávno jsem přešel na Vivaldi. Vím, že to není 100%, ale v kombinaci se správným nastavením, doplňky jako HTTPS Everywhere, PrivacyBadger, CookieAutodelete (a dalšími) je to dobrý základ. Na Vivaldi mám rád jednoduché zobrazení dvou (nebo více) listů vedle sebe a excelentní vytváření printscreenů. Jinak bych byl asi u Brave, možná Firefoxu.

 

Na vyhledávání používám DuckDuckGO místo Google

Google si ukládá vše, co vyhledáváte. Následně Vám díky tomu například zobrazuje relevantní reklamy (asi to znáte z WhatsAppu a FB). Takže jsem si nastavil v prohlížeči jako primární hledání duckduckgo.com. Upřímně přiznám, že je to náhrada tak na 95 %. Google občas najde lepší výsledek. Na běžné denní hledání ale úplně v pohodě. A popularita tohoto vyhledávače poměrně roste.

 

Android – účet jen pro Google Play

Jasně, mám telefon s Androidem. Přihlášen jsem na něm ale jen účtem, který nepoužívám na nic jiného. Takže si Google nespojí ten účet s maily atp.

 

E-maily – buď na vlastní doméně nebo Tutanota

TutanotaPoslední, ale tou nejzásadnější věcí, kterou potřebujete opustit, je GMail. Mám mail na vlastní doméně + několik dalších mailů včetně toho na Tutanota. Ten používám, když chci napsat někam, kde nepotřebuji, aby věděli, kdo jim píše.

 

A teď zpátky na začátek. Pokud jste ještě neviděli video s Glennem Greenwaldem, tak si ho pusťte. Jestli se Vám Google špehování nelíbí, opusťte ho. Pomalu postupně. I mně to trvalo několik měsíců… Začněte třeba změnou vyhledávače a prohlížeče.

Po nějaké další Google kauze se pak jen můžete potutelně usmívat, protože se Vás to již nebude týkat.

Currently there are no comments, so be the first!
Kategorie
Tagy