Cover Image

Když chlap čistí koberec a nábytek od vosku

14. 11. 2017 - Doba čtení: 6 minut

Na internetu koluje mnoho zaručených návodů, jak odstranit vosk z nábytku a koberce. A protože se mi takhle „nehoda“ také stala, začal jsem googlit. Většina návodů klasicky doporučuje buď fén nebo žehličku a savý papír. Tato řešení pro mě ale nebyla moc použitelná, protože:

  • savý papír (piják – jak ho známe ze sešitů) se už standardně nevyrábí,
  • nikde není řečeno na jakou teplotu pustit fén nebo žehličku (všude píšou „hlavně opatrně, nespálit atp.“).

A tenhle návod dejte přečíst mně, techničtěji založenému člověku… Musela tedy nastoupit ta nejlepší (ale nejriskantnější) cesta, jak to zjistit – vlastní zkušenost.

Fáze 1 – hrubé odstranění přebytečného vosku

Používal jsem příborový kuchyňský nůž – jak na nábytek, tak na koberec. Na nábytek ale buďte fakt opatrní – hrozí  poškrábání laku. Jak vypadal koberec na konci fáze 1 je vidět na fotce. Místy je stále i tři milimetry vosku.

Koberec od vosku

Koberec od vosku po fázi 1

Fáze 2 – hlavní čištění

Nábytek

Používal jsem fén, který jel naplno. Nad místy s voskem jsem přejížděl sem a tam, po změknutí šel vosk celkem snadno setřít kuchyňkou papírovou utěrkou.

Koberec

Pustil jsem žehličku a teplotu nastavil na dvě tečky (nemám u toho na žehličce žádný popisek – prostě dvě tečky), Místo savého papíru jsem použil kuchyňské papírové utěrky – tři čtverce na sobě (zkoušel jsem i dva a čtyři, ale tři mi přišlo jako nejlepší).

Papírové utěrky jsem položil na vosk a žehličkou po utěrkách přejížděl, jako když žehlím. První žehlení trvalo trochu déle – než změkla celá vrstva vosku. Že to děláš dobře, poznáš podle pomalu tmavnoucích fleků na utěrkách, stejně jako na další fotce.

Vosk už se vpíjí do utěrek

Vosk už se vpíjí do utěrek

Když se objeví takhle tmavý flek/fleky, doporučuji utěrky vyměnit (já na to odstranění zlikvidoval asi půl role utěrek). Flek na další fotce už je moc tmavý a lesklý – vosku je v utěrce moc a mohl by zašpinit žehličku.

Vosku už je v utěrce hodně

Vosku už je v utěrce hodně

Celý postup opakuj tak dlouho, dokud se na utěrkách neobjeví téměř žádné fleky. Jak jsem již psal o kousek výš, já na čištění koberce spotřeboval půl role utěrek.

Asi tak po osmi žehleních a výměnách utěrek vypadal koberec takto:

Koberec po hrubém vyčištění

Koberec po hrubém vyčištění

Fáze 3 – dočištění

Nábytek i koberec jsem pak otřel/umyl jarovou vodou. Spíš kvůli mastnotě. Koberec má i přesto nepatrný barevný nádech po vosku. Každopádně, když srovnám první a poslední fotku, rozdíl je vidět.

 

Shrnu-li to:

  • pozor na poškrábání nábytku,
  • fén nechat běžet klidně naplno,
  • teplotu na žehličce nastavit na dvě tečky,
  • vrstva tří papírových utěrek se zdá být optimální,
  • pozor na zašpinění žehličky od vosku,
  • chce to trpělivost a vyměňovat papírové utěrky; chvíli to potrvá,
  • na závěr nábytek i koberec vzít jarovou vodou.

Tahle jsem tedy úspěšně vyčistil od vosku nábytek a koberec já…

 

[views][ratings]