Už znovu počítám

30. 10. 2010 - Doba čtení: 2 minut

Einstein@home

Začalo to všechno 30. srpna 2003. Poprvé jsem se zapojil do projektu SETI@home. Počítač tenkrát zpracovával malé kousky dat v nehezkém a negrafickém prostředí. Tohle hledání mimozemšťanů bylo zprvu zajímavé.  :cheerful:

O co vlastně jde? Spoustu toho o projektu BOINC (který vše zastřešuje) je např. na Wikipedii . Zjednodušeně – třeba SETI – kousek od města Aceribo v Portoriku stojí radioteleskop o průměru 305 metrů (známý třeba z filmu Golden Eye s Bondem). Ten přijímá velké množství signálů z vesmíru. Data se rozdělí na menší kousky, pošlou se dobrovolníkům do celého světa, kteří věnují volný výkon svého počítače na projdutí onoho kousku signálu a přechřoupaný kousek zase pošlou zpět. Účelem je odstranit šum a najít anomálie, které mohou být vysíláním od mimozemských anomálií.

Projektů, do kterých je možné se zapojit, je spoustu. Z astrofyziky, biologie, kryptografie, her, z oboru nových technologií, matematiky atd. Prostě více jak 50.

Po SETI@home jsem ještě zkusil předpověď klimatu nebo třeba LHC@home (urychlovač pod Francií a Å výcarskem – ten zase hrál v Terminátorovi 3) nebo Predictor (9. v ČR!!! 😎 ). Nakonec jsem v roce 2005 zakotvil u Einstein@home a hledal jsem gravitační vlny o kterých už Einstein tvrdil, že existují a vznikají při explozi hvězd a srážení černých děr. Tyto vlny pak dokážou měnit prostor a čas.

Nějak mne to popadlo a zase jsem se do toho vrhnul. Momentálně jsem na 157. místě z 2868 v našem týmu. Zkusím se do Vánoc dostat do první stovky.